Ugryzł Cię pies, kot...
Ugryzł Cię pies, kot...

Dlaczego i kiedy musimy poddać się szczepieniu przeciw wściekliźnie?

Wścieklizna jest wirusowym zapaleniem mózgu o niepomyślnym przebiegu. Jest chorobą śmiertelną. Oznacza to, że człowiek chorujący na tę chorobę umiera. Wścieklizna nazywane jest też wodowstrętem, ponieważ chore zwierzę, czy człowiek, pijąc wodę doznaje silnego skurczu mięśni gardła.

Wirus wścieklizny jest obecny w ślinie zakażonych zwierząt ciepłokrwistych, takich jak na przykład jenot, lis, pies, kot, szczur, norka, nietoperz, ale również sarna, dzik, wiewiórka, jeż.

Ugryzienie przez zakażone wścieklizną zwierzę, a także poślinienie skóry ze świeżą raną, otarciem naskórka, czy też zanieczyszczenie śliną spojówek oczu może prowadzić do zakażenia i choroby.

Na wściekliznę nie ma lekarstwa.

Wściekliźnie można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia - uodpornienie czynne, albo poprzez podanie gotowych przeciwciał, czyli surowicy - uodpornieni bierne.

Jeśli ugryzie Cię dzikie zwierzę, zwierzę, którego właściciel nie jest znany, nie można go odnaleźć, albo jest typem aspołecznym, musisz zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, albo do do dyżurującego ambulatorium chirurgicznego. Tutaj zostanie udzielona Ci pierwsza pomoc lekarska. Lekarz po wstępnej kwalifikacji zapewne skieruje Cię do Izby Przyjęć szpitala zakaźnego - PCCZiG w Gdańsku, w której mieści się czynna całą dobę poradnia kwalifikująca do szczepienia i punkt szczepień przeciw wściekliźnie. W przypadku braku skierowania lekarskiego możesz zgłosić się do nas bezpośrednio.

Jeśli ugryzł Cię własny pies, kot itp pupil domowy, bywający poza mieszkaniem, po zaopatrzeniu rany trzeba ze zwierzęciem udać się do lekarza weterynarii, który dokona oceny stanu zdrowia zwierzęcia i pouczy, co dalej czynić. Powiatowy Lekarz Weterynarii zaleci cykliczną, nieodpłatną obserwację zwierzęcia w odstępach 5 - cio dniowych, cztery razy. Domowego zwierzaka, np. chomika nie trzeba nigdzie nosić i nie trzeba poddawać się szczepieniu przeciw wściekliźnie.

Jeśli ugryzł Cię pies, lub inne zwierzę, którego właściciela można wskazać i który zgodzi się udać ze zwierzęciem (...) do lekarza weterynarii na czterokrotne badania, decyzję o rozpoczęciu szczepienia można odroczyć do czasu uzyskania wyniku badania. Gdy są jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia zwierzęcia (podejrzenie wścieklizny), trzeba niezwłocznie rozpocząć szczepienie.

POGRYZIENIE TWARZY, SKÓRY GŁOWY, SZYI przez nieznane zwierzę wymaga bezwarunkowego zgłoszenia się do Izby Przyjęć do kwalifikacji do szczepienia o każdej porze dnia i nocy.

Do kwalifikacji można zgłosić się bez skierowania. Kwalifikacja odbywa się w godzinach 8:00 - 15:00, podawanie szczepionki w godzinach 8:00 - 15:00. W szczególnych przypadkach wyznaczone godziny nie obowiązują (patrz wyżej).

NIE NALEŻY:

  • karmić z ręki dzikich zwierząt, uwaga na dziki biegające po plaży !!!
  • dotykać bez odpowiedniego zabezpieczenia rannych i padłych zwierząt,
  • dotykać nietoperzy, nawet, gdy wydają się martwe.
NALEŻY:
  • wyprowadzać psa na spacer na smyczy i w kagańcu
  • jeśli Twój pies kogoś ugryzie, nie uciekaj, nie udawaj, że to nie Twój pies. Podaj swój adres, godziny pobytu w domu. Ofiarami często są dzieci. Pomóż im, nie bądź tchórzem. W ten sposób ułatwisz podjęcie decyzji o zaniechaniu szczepienia dziecka, bo może okazać się to niepotrzebne.

PAMIĘTAJ, że na posiadaczu psa spoczywa prawny obowiązek wykonania czynności zapobiegających wściekliźnie, w tym regularne szczepienia psa przeciw wściekliźnie i okazywanie świadectwa szczepienia ofierze pogryzienia. Musisz udać się ze swoim zwierzęciem do lekarza weterynarza, gdy zdarzyło się pogryzienie. Zaniedbania w tym względzie są wykroczeniem i mogą być ścigane.

Prawidłowa kwalifikacja i postępowanie zapobiegawcze chronią przed zachorowaniem na wściekliznę. Na naszym terenie od wielu lat nie było zachorowań na wściekliznę u ludzi.


Powiązane strony:

Poradnia promocji zdrowia (z punktem szczepień)

Izba przyjęć